Ünnepi nyitvatartás

Ünnepi nyitvatartásunkért kérjük látogasson el Klinikáink aloldalára!

Tovább az aloldalra

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánunk!

Háti gerinc MR vizsgálata

Háti gerinc MR vizsgálata

A háti (thoracalis) gerincszakasz MR vizsgálatával meghatározhatóak a gerincoszlop elváltozásai, a porckorong betegségek, a csontvelő és a csigolyaközi eltérések, de alkalmas a műtét utáni hegek ellenőrzése is. Intézetünkben a háti szakasz MR vizsgálatát leggyakrabban trauma vagy degeneráció gyanúja esetén, illetve gerincvelőt érintő folyamatok kimutatására alkalmazzuk.

Az MR vizsgálat olyan képalkotó diagnosztikai eljárás, mely a mágneses teret felhasználva készít részletes felvételeket az emberi testről.

A készülék által generált mágneses tér hatására a szervezetben bekövetkező energiaváltozásokat egy nagy teljesítményű számítógép részletes felbontású, háromdimenziós képpé alakítja. A Medicover Diagnosztikai Központjában zárt, de rendkívül rövid csővel működő berendezést használunk, ami az átlagnál 10 centiméterrel szélesebb, 70 cm átmérőjű, ezzel hozzájárulva a bezártság érzet csökkentéséhez.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

hati-gerinc-mr-hati-gerinc-fajdalom-medicover-diagnosztika-mr-mri

Milyen típusú betegségek diagnózisát segíti a háti gerinc MR vizsgálat?

Az MR vizsgálattal többféle betegség diagnosztizálható. Kezelőorvosa kérheti a vizsgálatot, ha önnél az alábbi panaszok, betegségek állnak fenn.

  • porckorong kopás
  • porckorong sérv
  • daganotos betegség
  • gyulladás
  • sérülés

Milyen tünetek esetén érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

A kezelőorvosa indokoltnak tarthatja a vizsgálatot, ha önnek régóta fennálló lokális fájdalmai, valamint egyensúlyzavara van, esetleg bizonytalan a járása, és az alsó végtagokon gyengeséget érez.

Hogyan készüljön a háti gerinc MR vizsgálatra?

Az MR vizsgálat előtt minden esetben javasolt a kezelőorvossal konzultálni a részletekről, bár a natív vizsgálat nem igényel különleges előkészületet.

Fontos tudni, hogy a nagy erejű mágneses tér miatt a vizsgálóhelyiségbe fém vagy fémet tartalmazó eszközt, tárgyat, tilos bevinni!

Ez vonatkozik a testben lévő ékszerekre, piercingekre, illetve egyes sminktermékekben is lehet olyan anyag, amely befolyásolja a vizsgálat sikerességét.

Kontrasztanyagos vizsgálat előtt mindenképpen szükség van szakorvosi konzultációra. Ennek a fajta vizsgálatnak az elvégzéséhez vesefunkciós laboreredményekre is szükség van, mely a kreatinint és a karbamid értékeket mutatja.

Kontrasztanyagos vizsgálat esetén, a vizsgálatot megelőző 6 órában már nem szabad enni.

MR vizsgáló

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A háti gerinc MR vizsgálat legtöbbször hanyatt fekve történik, de a beteg állapotától függően ritkán hason vagy oldalt fekve is elvégezhető.

A vizsgálatot megelőző tájékoztatást követően az operátor bekíséri önt az MR vizsgálóba, majd megkéri, hogy helyezkedjen el a vizsgálóágyon. Az operátor beállítja a megfelelő testhelyzetet, felhelyezi a vizsgálathoz szükséges tekercseket, majd a vizsgálóágy beemeli önt a mágneses csőbe. Fontos, hogy a vizsgálat alatt mozdulatlan maradjon, csak az operátor utasítására változtathat testhelyzetén. A kivizsgálás átlagosan 30 percig tart, miközben folyamatosan tud kommunikálni munkatársunkkal a beépített mikrofonon és hangszórón keresztül. A gép hangos, zörgő hangot ad, amelyet fülvédővel lehet csökkenteni.

orvos

Mikor nem végezhető el a háti gerinc MR vizsgálat?

  • A terhesség első trimeszterében az MR vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya, vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos, ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további idejében is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el.
  • Abban az esetben sem végezhető el a vizsgálat, ha önnek nem MR kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízület protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) találhatók a testében. Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén annak MR vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra, melyen egyértelműen szerepel: az MR vizsgálóhelyiségbe való bevitelre, MR vizsgálat elvégzésére való alkalmasság és az eszközt, implantátumot érhető maximális mágneses térerősség (1,5 Tesla, 3 Tesla) megjelölése. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
  • Amennyiben a vizsgálandó személy testsúlya meghaladja a 200 kilogrammot, de has körfogattól is függ.
  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 45 ml /perc alatti, akkor a vizsgálatot nem végezzük el.

Mire számítson a háti gerinc MR vizsgálat után?

A lelet önmagában nem diagnózis. A vizsgálat után kérjük minden esetben keressen fel  szakorvost az eredménnyel.

Az MR vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolínium alapú. Ritka esetben előfordulhat túlérzékenység, ami allergiás reakció formájában a kontrasztanyag beadását követően azonnal jelentkezhet.

Mikorra várható eredmény?

Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 5 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.

close-link