Ünnepi nyitvatartás

Ünnepi nyitvatartásunkért kérjük látogasson el Klinikáink aloldalára!

Tovább az aloldalra

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánunk!

Ízületi MR (térd, csípő, váll, könyök)

Ízületi MR

Az ízületi MR vizsgálat segítségével pontos képet kaphatunk a csontok találkozásánál elhelyezkedő ízületek lágyrészeinek állapotáról: láthatóvá válnak a tapadó és eredő izmok, ínak, szalagok, porcok, az ízületi tok maga és az ízületek felszíne is.

Segítségével fájdalommentesen vizsgálható a váll, a könyök, a csukló, a csípő, a térd, illetve a boka ízülete is.

Az MR vizsgálat olyan képalkotó diagnosztikai eljárás, mely a mágneses teret felhasználva készít részletes felvételeket az emberi testről.

A készülék által generált mágneses tér hatására a szervezetben bekövetkező energiaváltozásokat egy nagy teljesítményű számítógép részletes felbontású, háromdimenziós képpé alakítja.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Milyen típusú betegségek diagnózisát segíti a vizsgálat?

Az ízületi MR vizsgálatot leggyakrabban valamilyen mozgásszervi panasz esetén kéri az ortopéd szakorvos, a traumatológus, vagy a reumatológus, amit okozhat veleszületett, vagy szerzett rendellenesség, illetve sérülés is. A vizsgálat során készült felvételek segítik az ortopédiai műtétek előkészítését is és nagyban hozzájárulnak annak sikerességéhez.

Az ízületi MR vizsgálat az alábbi betegségek diagnosztizálását segítheti:

Milyen tünetek esetén érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

A vizsgálatot megelőzően minden esetben ajánlott felkeresni ortopéd szakorvost, illetve sérülés esetén traumatológus szakorvost, aki a panaszok és a kórelőzmény ismeretében a diagnózishoz a legmegfelelőbb vizsgálatot fogja javasolni. Bizonyos esetekben elegendő egy röntgen, vagy ízületi ultrahang is a kezelés meghatározásához.

Az alábbi panaszok esetén segítheti a diagnózist az ízületi MR:

  • ízületi fájdalom (váll, könyök, csukló, csípő, térd, boka)
  • ízületek mozgatásakor jelentkező ropogás
  • nehezen mozgó, merev ízület
  • zsibbadás a kézujjakban, lábfejen
A piriformis a farpofák alatt húzódó izom, mely a keresztcsontból indul és a combcsontra tapad.
A piriformis a farpofák alatt húzódó izom, mely a keresztcsontból indul és a combcsontra tapad.

Az ízületi MR vizsgálatok típusai

CSÍPŐ MR

Segít kimutatni a csípőben lévő ödémákat, kopásokat, degeneratív folyamatokat, a korai combfej elhalást (necrosis), de a csípő MR képet ad az ízületi tok állapotáról is.

MINDKÉT CSÍPŐ MR

Az egyoldali MR-hez hasonlóan a csípő különböző problémái tárhatók fel azzal a különbséggel, hogy kétoldali MR esetén mindkét csípő ízületről egyszerre készül felvétel.

CSONTOS MEDENCE MR

A csontos medence MR segítségével áttekinthetővé válik a medence csontos állománya: a keresztcsont, a csípőcsont, az ülőcsont, a szeméremcsont, a csípőízületi árkok, a farok csont, a csípőlapát, valamint a combfejek.

CSONTOS MEDENCE/PIRIFORMIS MR

A piriformis a farpofák alatt húzódó izom, mely a keresztcsontból indul és a combcsontra tapad. Az ülőideg ezalatt az izom alatt halad az alsó végtagba leggyakrabban. Ha az ülőcsontot erős erőbehatás éri, sérülhet az ülőideg. A piriformis MR ezt a károsodást tudja kimutatni.

CSUKLÓ MR

A csukló MR vizsgálat segítségével megállapítható az alagút szindróma (carpal tunnel), illetve segít kimutatni különböző gyulladásokat, degenerációkat (pl. kopás), csont ödémát és nekrózist (elhalás) is.

KÉZ/UJJAK MR

A kézfejre és az ujjakra fókuszált MR vizsgálat megmutatja a csontokat és porcokat ért traumákat, sérüléseket és gyulladásokat.

CSUKLÓ/KÉZ ÁTTEKINTŐ MR

A kézfej és csukló MR átfogó képet ad a csontok, szalagok és porcok sérüléséről, gyulladásokról és esetleges tumorokról.

KÖNYÖK MR

Az orvos láthatja a könyökben találkozó három csont ízesülésének állapotát, a traumákat követő elváltozásokat, a nyáktömlők (bursák) gyulladásait, a bursákban felszaporodó folyadék mennyiségét, diagnosztizálni tudja a teniszkönyököt, ami az alkari feszítőizom megerőltetésének következménye.

könyök MR segítségével láthatóvá válnak az ínak, a porcok, a csonthártya állapota, a gyulladások és az azok okozta elváltozások.

TÉRD MR

A térdet alkotó csontok, az ízületi porc, a térdízület porcgyűrűje (meniscus), a térdkalács (patella), és a térdkalács porcának állapota és helyzete, valamint a térdet tartó összes szalagok vizsgálatát felöleli a térd MR.

VÁLL MR

A vállízület kopásos betegségei, balesetet követő sérülései, a vállat körülölelő rotátorköpeny szakadása, az ízfelszín, a porcok vastagsága, a lágyrészek elváltozásai jól megítélhetők a váll MR vizsgálattal.

MR ízületi tekercs

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

Az MR vizsgálat előtt minden esetben javasolt ortopéd szakorvossal, reumatológussal, vagy traumatológussal konzultálni.

A natív vizsgálat nem igényel különleges előkészítést. Fontos tudni azonban, hogy a nagy erejű mágneses tér miatt a vizsgálóhelyiségbe fémet tartalmazó eszközt, tárgyat, tilos bevinni! Ez vonatkozik a testben lévő implantátumokra, illetve ékszerekre, piercingekre is.

Kontrasztanyaggal történő vizsgálathoz minden esetben szükséges orvosi javaslat. A vizsgálatot megelőzően 6 órával már ne fogyasszon ételt.

A kontrasztanyag beadásának feltétele a megfelelő vesefunkciós érték (kreatinin és karbamid). Ehhez friss laboratóriumi lelet szükséges, de lehetőség van a helyszínen az MR operátor segítségével kreatinin gyorsteszt, illetve eGFR mérés elvégzésére is, mely ujjbegyből, szúrással vett vérmintából történik.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Az ízületi MR vizsgálat többnyire hanyattfekvő helyzetben történik. A felső végtag ízületei esetén (könyök, csukló) a megfelelő képminőség érdekében előfordulhat, hogy a vizsgálat hason fekve, a kart a fej fölé nyújtva történik.

Az operátor felhelyezi a szükséges tekercseket, beállítja az érintett végtagot a megfelelő pozícióba, majd a vizsgálóágy beemeli Önt a mágneses csőbe.

Fontos, hogy a vizsgálat egyes részei során mozdulatlan maradjon, csak akkor változtathat testhelyzetén, ha az operátor engedélyt ad rá. A vizsgálat során folyamatosan tud kommunikálni munkatársunkkal a beépített mikrofonon és hangszórón keresztül, illetve a pánik gombot megnyomva meg is szakíthatja azt.

Az MR készülék zajos, kopogó, kattogó jellegű, gépzörej hallható a vizsgálat során, melynek intenzitása füldugó használatával csökkenthető.

A vizsgálat 25 percig tart.

Mikor nem végezhető el a vizsgálat?

Nem MR kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag: csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízületi protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) esetén a vizsgálat nem végezhető el. Ezek az erős mágneses térben a vizsgálat során elmozdulhatnak a helyükről, és súlyos esetben sérülést okozhatnak.

Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén annak MR vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra, melyen egyértelműen szerepel: az MR vizsgálóhelyiségbe való bevitelre, MR vizsgálat elvégzésére való alkalmasság és az eszközt, implantátumot érhető maximális mágneses térerősség (1,5 Tesla, 3 Tesla) megjelölése. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.

Kontrasztanyagos vizsgálat esetén rossz vesefunkciós értékkel nem végezzük el a vizsgálatot.

A terhesség első trimeszterében az MR vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya, vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos, ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további idejében is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el.

A zárt cső fix átmérője miatt 200 kg felett, illetve haskörfogattól függően nem tudjuk elvégezni a vizsgálatot.

Mire számítsak a vizsgálat után?

Az ízületi MR vizsgálatnak a vizsgálatot követően nincs mellékhatása.

Az MR vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolínium alapú. Ritka esetben előfordulhat túlérzékenység, ami allergiás reakció formájában a kontrasztanyag beadását követően 20 percen belül jelentkezhet.

Mikorra várható eredmény?

Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 3 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.

A diagnózis felállításához és a megfelelő kezelés meghatározásához a vizsgálatról kapott lelettel minden esetben keresse fel a vizsgálatot elrendelő ortopéd szakorvost, reumatológust, vagy traumatológust.

close-link