A CT vizsgálat előtt minden esetben szükséges a kezelőorvossal történő konzultáció, mert a sugárterhelés miatt a CT vizsgálat csak orvosi indikáció (javaslat) alapján végezhető el. Azonban a natív végtag CT vizsgálat nem igényel különösebb előkészítést. Azonban érdemes úgy készülni, hogy indokolt esetben – ha az orvos szükségesnek tarja –, legyen lehetőség kontrasztanyag beadására. Ez azt jelenti, hogy a vizsgálat előtt 6 órával már nem szabad enni.
A CT-készülék egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, melynek aljában egy asztal mozog, amin ön mozdulatlanul fekszik, miközben a felvételek készülnek. A vizsgálószerkezet működés közben zúgó, búgó hangot ad, de ettől nem kell megijedni, a páciens nem érez semmit.
A combcsont, a térd, a lábszár, a boka, és a láb CT mindig úgy történik, hogy a páciens lábbal befelé, hanyatt fekszik a készülékbe, keze pedig a mellkasán van.
A váll, a felkar, a könyök, az alkar, a csukló, és a kéz CT esetén a páciens fejjel befelé, általában hason fekszik a készülékbem, mert a vizsgálandó végtagot a feje mellé kell kinyújtani.
A vizsgálatnak nincs mellékhatása, a páciens nem érez semmit. A kontrasztanyag nagyon ritkán okozhat reakciót, de aki arra allergiás, annál a vizsgálat nem végezhető el!