Ünnepi nyitvatartás

Ünnepi nyitvatartásunkért kérjük látogasson el Klinikáink aloldalára!

Tovább az aloldalra

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánunk!

Ultrahang

Mi az ultrahang vizsgálat?

Az ultrahang vizsgálat (UH) egy kíméletes, fájdalommentes eljárás, amivel belgyógyászati, endokrinológiai, urológiai, valamint nőgyógyászati, ízületi és érproblémák fedezhetők fel.

Az ultrahang olyan hanghullámtartomány, melyet az emberi fül nem érzékel. Ha az ultrahang hullámokat egy vizsgálófej segítségével a testre irányítják, azok, az onnan visszaverődő hullámok segítségével – akár mozgás közben is – képesek kép ábrázolására.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Hogyan készüljek az ultrahang vizsgálatra?

A hasi és kismedencei vizsgálat előtt 6 órával nem szabad enni, folyadékpótlásra csak szénsavmentes víz javasolt. A kismedencei vagy kifejezetten húgyhólyag ultrahangnál viszont fontos, hogy a páciens telt hólyaggal érkezzen, ezért nem tanácsos a vizeletürítés vizsgálat előtt.

Milyen ultrahang vizsgálatokat végzünk?

Hasi ultrahang vizsgálat

A hasüregi, a kismedencei szerveket vizsgálatára alkalmas: máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vesék, húgyhólyag, nőknél a méh, a petefészkek, férfiaknál a here, a prosztata egyaránt vizsgálható ultrahanggal. Segítségével a hasüregben futó nagyobb erekről, a nyirokcsomókról is vélemény alkotható.

A szervek méretbeli változásai, szerkezeti eltérései, fejlődési rendellenességei éppúgy láthatóak a hasi- és kismedencei uh vizsgálattal, mint a ciszták, kövek, tályogok, jóindulatú zsír- és izomdaganatok, rosszindulatú tumorok, a hasüregi folyadék.

Emlő ultrahang vizsgálat

Az emlők ultrahangos vizsgálata – emlő ultrahang – sugárterheléssel nem járó, fájdalommentes vizsgálat. A vizsgálat az emlők szöveti- és szerkezeti elváltozásainak (ciszta, daganat, stb.) kimutatására alkalmas.

A vizsgálatot  háton és oldalt fekve végezzük. Az emlők mellett a jobb és bal oldali hónalj árkokat is megvizsgáljuk.

Az emlő ultrahang nem igényel különleges előkészületet és várandósság esetén is elvégezhető.

35 éves kor alatt az emlők szöveti- és szerkezeti elváltozásainak (ciszta, daganat, stb.) kimutatására az emlő ultrahang ajánlott, míg a 35 év feletti nők esetében az ultrahang, a mammográfia, illetve adott esetben (sűrű emlőszövetnél) az emlő tomoszintézis a leghatékonyabb vizsgálati módszer.

Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat

A pajzsmirigy két lebenyének és a mellékpajzsmirigy vizsgálatának elengedhetetlen eszköze az ultrahang. Segítségével jól láthatók a lebenyek szerkezete és mérete, a pajzsmirigyben esetlegesen jelen lévő göbök, ciszták, gyulladásos folyamatok.

pajzsmirigy uh fontos szerepet tölt be a pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy diagnosztikáján kívül a nagy nyálmirigyek és a nyaki nyirokcsomók vizsgálatában is.

Nyaki artéria ultrahang (nyaki verőér ultrahang)

A nyaki artériák szerkezete, a vér áramlása jól megítélhető az úgynevezett Color Doppler segítségével, ami valójában egy színes ultrahang vizsgálat.

Az érfali meszesedések elhelyezkedése, szerkezete, mérete, az általuk okozott érszűkületek pontos meghatározására ez a speciális ultrahang kiváló.

Nyaki lágyrész ultrahang

nyaki lágyrész uh vizsgálat során a nyakon, a bőr alatt tapintható csomókat, felületes elváltozásokat, izmok szerkezeti eltéréseit vizsgáljuk.

Terhességi ultrahang

terhességi uh vizsgálat elsődleges célja, hogy minél előbb és minél nagyobb pontossággal kiszűrje a magzati rendellenességeket, valamint az anya egészségi állapotára is fényt derítsen.

A fennálló terhesség bizonyítására leghamarabb a havi menstruációs vérzés kimaradását követő második hétben kerülhet sor, amennyiben az otthon elvégzett terhességi teszt pozitív eredményt mutatot

Ízületi ultrahang vizsgálat

Az ízületek szalagjainak, az inak, a rostok, porcok, valamint az ízületi kóros folyadékgyülemek és a környéki vázizmok vizsgálatánál is alkalmaznak ultrahangvizsgálatot. Az ízületi ultrahang az ízület környéki meszesedések, izmok és inak esetleges sérülései, ízületi gyulladásai, a környéki meszesedések is kimutathatók.

Here ultrahang vizsgálat

A vizsgálat során nézzük a here szöveti szerkezetét, a here körüli artériákat valamint vénákat, illetve a herezacskó rétegeit, valamint a mellékhere állományát. A gyulladások, daganatok, valamint a vérellátási zavarok is kimutathatók. Adott esetben a heresérv, a heredaganat, valamint a visszértágulat is megállapítható.

Egyéb lágyrész ultrahang vizsgálat

A bőr alatti lágyrészek, izmok, inak, a zsírszövet, az erek, a kötőszövet, valamint a  nyirokcsomók vizsgálata. Nézzük továbbá az esetleges bőrrel összefüggő elváltozásokat.

Nyaki erek (carotis) doppler ultrahang vizsgálata

A központi idegrendszert ellátó nagyerek, valamint a nyakon futó nagyerek vizsgálata az érfal állapotát illetve a véráramlást nézi.

A vizsgálatnak köszönhetően az érszűkülethez illetve érelzáródáshoz vezető, érelmeszesedésre való hajlam korán felismerhető.

Végtagi erek duplex doppler ultrahang vizsgálata

A Doppler ultrahang a páciens különböző testrészeinek, végtagjainak keringését vizsgálja. Az erek funkcióját, valamint az esetlegesen fennálló kóros eltéréseket nézzük. A vizsgálat vénagyulladásról, vénás trombózisról, valamint vénás billentyűelégtelenségről adhat képet.

Gyermekradiológia

A radiológiai vizsgálómódszerek közül az ultrahang az egyik olyan vizsgálat, ami fájdalommentes, nem jár sugárterheléssel, ezért korlátlan számban ismételhető és gyermekkorban is biztonsággal végezhető. Szűrő jelleggel vagy panaszok esetén diagnosztikai céllal kitűnően alkalmazható. Elsősorban a lágyrészek, hasi szervek, ízületek vizsgálatában használatos.

Az ultrahangvizsgálatot szűrő jelleggel a szülő kérheti, újszülöttkorban, 6-8 hetesen javasolt a koponya, has és csípő UH vizsgálata.

gyermekradiológia
close-link