Ünnepi nyitvatartás

Ünnepi nyitvatartásunkért kérjük látogasson el Klinikáink aloldalára!

Tovább az aloldalra

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánunk!

Orbita CT vizsgálat

Orbita CT vizsgálat

Az orbita CT, vagyis a szemüreg CT vizsgálatát általában balesetek és egyéb traumák esetén javasolja az orvos. Segítségével a szemüreg csontos falának apró törései is megláthatók.

Azoknál a betegeknél, akiknél az orbita MR valamilyen ok miatt nem végezhető el (például mágnesezhető fém van a testükben), a CT vizsgálattal diagnosztizálható a beteg.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

A CT készülék a vizsgálni kívánt testrészt pár milliméter nagyságú képszeletekre bontja, majd röntgensugarak kibocsátásával feltérképezi ezeket a szeleteket. Ezek a röntgensugarak áthaladnak a testen és különbözőképpen nyelődnek el az egyes szövetekben, szervekben. A szöveteken áthaladó sugarakat a röntgendetektor felfogja, az így kapott jeleket pedig a számítógép képpé alakítja. A vizsgálat segítségével láthatóvá válnak a daganatos, illetve kóros elváltozások, vérzések, belső sérülések, valamint gyulladások is.

Mivel a CT vizsgálat sugárzással jár, így a vizsgálat előtt minden esetben szükséges szakorvosi konzultáció, ahol a szakorvos a tünetek alapján mérlegeli, hogy indokolt-e a vizsgálat elvégzése. A sugárterhelés miatt CT vizsgálat csak orvosi javaslat alapján végezhető el.

Szemüreg, szemfájdalom
Szemüreg, szemfájdalom

Milyen típusú betegségek diagnózisát segíti az orbita CT vizsgálat?

Orvosa akkor tarthatja indokoltnak a vizsgálatot, ha önnél a következő betegségek lehetősége áll fenn.

  • szemüregi cellulitis
  • daganatos megbetegedés
  • szemüregi trauma

Milyen tünetek esetén érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

Akkor kérheti orvosa az orbita CT vizsgálatot, ha ön szemüreget vagy arckoponyát  érintő sérülést szenvedett, az egyik vagy mindkét szemgolyója elmozdult, kidülled vagy látásromlást tapasztal.

Hogyan készüljön az orbita CT vizsgálatra?

A vizsgálat előtt minden esetben konzultálni kell a kezelőorvossal, mivel a sugárterhelés miatt a CT vizsgálat csak orvosi javaslatra végezhető el.

Amennyiben önnél kontrasztanyagos vizsgálatot rendel el a szakorvos, akkor vesefunkciós laboreredményekre is szükség van, mely a kreatinint és a karbamid értékeket mutatja. Kontrasztanyagos vizsgálat esetén, a vizsgálatot megelőző 6 órában már nem szabad enni.

Kontrasztanyagos CT vizsgálat előtt a cukorbetegségre szedett metformin hatóanyagú gyógyszerek bevételét a vizsgálat előtt 48 órával fel kell függeszteni és a vizsgálatot követően, 48 óra letelte után lehet megkezdeni

Hogyan zajlik az orbita CT vizsgálat?

A CT készülék egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, melynek aljában egy asztal mozog, amin ön mozdulatlanul fekszik, miközben a CT felvételek készülnek. A vizsgálószerkezet működés közben zúgó hangot ad, amelytől nem kell megijedni. A vizsgálat közben a beteg nem érez fájdalmat.

Mikor nem végezhető el az orbita CT vizsgálat?

  • Ez a vizsgálat röntgensugarak használatával történik, ezért terhesség alatt nem javasolt, mivel veszélyes lehet a magzatra. Nagyon ritkán, kifejezett orvos szakmai indokkal, bizonyos terhességi hét után, várandós pácienseket is fogadunk CT vizsgálatra.

  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 45 ml /perc alatti, akkor a vizsgálatot nem végezzük el.
Medicover Diagnosztikai Központ

Mire számítson a vizsgálat után?

A lelet önmagában nem diagnózis. A vizsgálat után kérjük minden esetben keressen fel  szakorvost az eredménnyel.

Kontrasztanyagos vizsgálat esetén, néhány esetben felléphet allergiás reakció. Aki allergiás a jódra annál a vizsgálatot nem tudjuk ebben a formában elvégezni.

Mikorra várható az orbita CT vizsgálat eredménye?

Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 3 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.

close-link