Ünnepi nyitvatartás

Ünnepi nyitvatartásunkért kérjük látogasson el Klinikáink aloldalára!

Tovább az aloldalra

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánunk!

Nyaki gerinc MR vizsgálata

Nyaki gerinc MR

A nyaki (cervicalis) gerincszakasz MR vizsgálatával meghatározhatóak a gerincoszlop felső szakaszának nem csontos elemeinek elváltozásai: a porckorong betegségei, a csontvelő és a csigolya környéki eltérések, illetve ellenőrizhetők a műtétek utáni hegek.

Az MR vizsgálat olyan képalkotó diagnosztikai eljárás, mely a mágneses teret felhasználva készít részletes felvételeket az emberi testről.

A készülék által generált mágneses tér hatására a szervezetben bekövetkező energiaváltozásokat egy nagy teljesítményű számítógép részletes felbontású, háromdimenziós képpé alakítja.

Kérjen időpontot!

Kollégáink minden kérdésre választ adnak!

Milyen típusú betegségek diagnózisát segíti a vizsgálat?

A nyaki gerinc szakaszt 7 csigolya alkotja, ez a gerincoszlop legmobilisabb része. A nyaki gerinc MR vizsgálatot nagy érzékenysége miatt leggyakrabban nyaki porckorongsérv (discus hernia), vagy más gerincvelőt, illetve az abból ki- és belépő ideggyököket, és az ezen képleteket ölelő hártyarendszert érintő elváltozás gyanúja esetén rendeli el a szakorvos.

A lelet az alábbi betegségek diagnosztizálását segíti:

  • gerinccsatorna szűkület (canalis spinalis stenosis)
  • ideggyökcsatorna-szűkület
  • gerincvelő daganatok
  • porckorong gyulladás (discitis)
  • porckorongkopás (discopathia)
  • meszesedés (spondylosis)
  • környező csigolyák gyulladása (spondylodiscitis)

Milyen tünetek esetén érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

A szakorvos abban az esetben kérheti nyaki gerinc MR vizsgálat elvégzését, ha a tünetek a felső gerincszakaszban kialakult problémára utalnak. Leggyakrabban az alábbi panaszok jelezhetnek itt kialakult elváltozást:

  • gerinc menti fájdalom a nyak környékén
  • szédülés
  • karokba sugárzó éles fájdalom
  • kényszertartás
  • felső végtagokban kialakuló izomgyengeség
  • zsibbadás a karokban
  • érzészavar, érzéscsökkenés a felső végtag bizonyos bőrfelületein

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

Az MR vizsgálat előtt minden esetben javasolt ortopéd szakorvossal, vagy gerinc specialistával konzultálni.

A natív vizsgálat nem igényel különleges előkészítést. Fontos tudni azonban, hogy a nagy erejű mágneses tér miatt a vizsgálóhelyiségbe fémet tartalmazó eszközt, tárgyat, tilos bevinni! Ez vonatkozik a testben lévő implantátumokra, illetve ékszerekre, piercingekre is.

Kontrasztanyaggal történő vizsgálathoz minden esetben szükséges orvosi javaslat. A vizsgálatot megelőzően 6 órával már ne fogyasszon ételt.

A kontrasztanyag beadásának feltétele a megfelelő vesefunkciós érték (kreatinin és karbamid). Ehhez friss laboratóriumi lelet szükséges, de lehetőség van a helyszínen az MR operátor segítségével kreatinin gyorsteszt, illetve eGFR mérés elvégzésére is, mely ujjbegyből, szúrással vett vérmintából történik.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A nyaki gerinc MR vizsgálata hanyattfekvő helyzetben történik.

Az operátor felhelyezi a szükséges tekercseket, majd a vizsgálóágy beemeli Önt a mágneses csőbe.

Fontos, hogy a vizsgálat egyes részei során mozdulatlan maradjon, csak akkor változtathat testhelyzetén, ha az operátor engedélyt ad rá. A vizsgálat során folyamatosan tud kommunikálni munkatársunkkal a beépített mikrofonon és hangszórón keresztül, illetve a pánik gombot megnyomva meg is szakíthatja azt.

Az MR készülék zajos, kopogó, kattogó jellegű, gépzörej hallható a vizsgálat során, melynek intenzitása füldugó használatával csökkenthető.

A vizsgálat 25 percig tart.

Mire számítsak a vizsgálat után?

A nyaki gerinc MR vizsgálatnak a vizsgálatot követően nincs mellékhatása.

Az MR vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolínium alapú. Ritka esetben előfordulhat túlérzékenység, ami allergiás reakció formájában a kontrasztanyag beadását követően 20 percen belül jelentkezhet.

Mikor nem végezhető el a vizsgálat?

Nem MR kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag: csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízületi protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) esetén a vizsgálat nem végezhető el. Ezek az erős mágneses térben a vizsgálat során elmozdulhatnak a helyükről, és súlyos esetben sérülést okozhatnak.

Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén annak MR vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra, melyen egyértelműen szerepel: az MR vizsgálóhelyiségbe való bevitelre, MR vizsgálat elvégzésére való alkalmasság és az eszközt, implantátumot érhető maximális mágneses térerősség (1,5 Tesla, 3 Tesla) megjelölése. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.

Kontrasztanyagos vizsgálat esetén rossz vesefunkciós értékkel nem végezzük el a vizsgálatot.

A terhesség első trimeszterében az MR vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya, vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos, ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további idejében is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el.

A zárt cső fix átmérője miatt 200 kg felett, illetve haskörfogattól függően nem tudjuk elvégezni a vizsgálatot.

Mikorra várható eredmény?

Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 3 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.

A diagnózis felállításához és a megfelelő kezelés meghatározásához a vizsgálatról kapott lelettel minden esetben keresse fel a vizsgálatot elrendelő ortopéd szakorvost, vagy gerinc specialistát.

close-link