MR vizsgálatok
- Ágyéki gerinc MR
- Belső fül MR
- Csípő MR
- Csontos medence MR
- Emlő MR
- Enterographia MR
- Hasi MR
- Hasi lágyrész MR
- Háti gerinc MR
- Ízületi MR
Ünnepi nyitvatartás
Ünnepi nyitvatartásunkért kérjük látogasson el Klinikáink aloldalára!
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánunk!
Az MR vizsgálat olyan képalkotó diagnosztikai eljárás, mely a mágneses teret felhasználva készít részletes felvételeket az emberi testről.
A készülék által generált mágneses tér hatására a szervezetben bekövetkező energiaváltozásokat egy nagy teljesítményű számítógép részletes felbontású, háromdimenziós képpé alakítja.
Kollégáink minden kérdésre választ adnak!
Ügyfélszolgálatunk készséggel válaszol!
A Medicover Diagnosztikai Központjaiban zárt, de rendkívül rövid csővel működő berendezéseket használunk, amelyek az átlagnál 10 centiméterrel szélesebb, 70 cm átmérőjűek, ezzel hozzájárulva a bezártság érzet csökkentéséhez.
Magyarországon legtöbbször 0,5-1,5 Tesla erősségű MR gépeket alkalmaznak, ami egy átlag hűtőmágnesnél 150-szer erősebb. A mágnes erőssége befolyásolja a felvételek minőségét, minél erősebb, annál élesebb kép nyerhető a vizsgált szervekről és szövetekről.
A diagnosztikai központjainkban a 2016 óta működő 1,5 Tesla erősségű Siemens Magnetom Aera berendezések kiválóan alkalmasak részletes, nagy felbontású felvételek készítésére, a diagnózis pontos meghatározására.
Az MR fájdalom- és mellékhatás mentes vizsgálat, melynek nincsen az emberi szervezetre káros hatása, mégis precíz képet ad a vizsgált területről, szervről így elősegítve a pontos kórmeghatározást.
Nagy felbontása miatt kiválóan alkalmas a központi idegrendszer (agy, gerincvelő, sella vagy agyalapi mirigy MR) problémáinak feltárására, stroke, szív és érproblémák, trombózis diagnosztizálására, a gerinc (nyaki, háti, lumbális vagy ágyéki) és az ízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka), mellkas, a hasi lágyrész (izmok, erek, zsírszövet, kötőszövet) és a has és kismedence, sacrum (csípő-keresztcsont), illetve az emlő és a nyaki lágyrészek (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, nyirokcsomók, nyálmirigyek, erek, izmok) vizsgálatára, valamint a szem elváltozásainak (orbita MR) diagnosztizálására. Diagnosztikai központunkban lehetőség van teljest test MR vizsgálatra is. Kontrasztanyagos MR vizsgálatot csak írásos orvosi javaslat alapján végzünk.
A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést. Ugyanakkor, ha kontrasztanyagos MR vizsgálat szükséges, fontos, hogy éhgyomorra érkezzen, tehát az időpont előtt 6 órával már ne fogyasszon ételt.
A kontrasztanyagos vizsgálat elvégzéséhez 1 hónapnál nem régebbi vesefunkció laborlelet szükséges, mely a vesék működését mutató keratinin és karbamid szint vizsgálatát is tartalmazza. Amennyiben Ön nem tud laboreredményt bemutatni, külön térítés ellenében lehetőség van egy gyors-teszt elvégzésére a vizsgálat előtt, mely ujjbegyből szúrással vett vérvétellel történik.
A vizsgálatot megelőzően, az időpontfoglaláskor kollégánk részletesen kikérdezi Önt a szervezetében esetlegesen előforduló fémről és egyéb, a vizsgálatot befolyásoló körülményről, illetve pontos tájékoztatást ad a vizsgálathoz szükséges dokumentumokkal (pl. orvosi javaslat) kapcsolatban.
A kontrasztanyag egy paramagnetikus (az gép számára látható anyag), gyógyszernek minősülő vegyület melyet operátorunk közvetlenül a vénába fecskendez. A kontrasztanyagból testsúly kilogrammonként meghatározott mennyiséget használnak kollégáink, elkerülve ezzel a szervezet felesleges terhelését.
A kontrasztanyag segítségével könnyebben láthatóvá válik a lágyrészek és az erek állapota, pontosabb képet kaphatunk egy elváltozás helyzetéről, méretéről és típusáról. Bizonyos vizsgálatoknál elég a kontrasztanyag nélküli – natív – vizsgálat, más vizsgálatok csak kontrasztanyaggal végezhetők el. Ezt minden esetben kezelőorvosa, radiológusa határozza meg.
A kontrasztanyag beadásának feltétele, hogy megfelelő vesefunkciós értékkel rendelkezzünk, ezt akár egy friss laboratóriumi lelettel is lehet igazolni, de lehetőség van az MR/CT operátor segítségével egy kreatinin teszt , illetve eGFR mérés elvégzésére is, mely ujjbegyből szúrással vett vérvétellel történik.
Az esetleges kontrasztanyag okozta allergiás reakción kívül a vizsgálatnak nincs mellékhatása. Allergiás reakció a kontrasztanyag beadásától számított 20 percen belül alakulhat ki, ezért rosszullét esetén azonnal jelezze azt a vizsgálatot végző operátornak. Személyzetünk képzett és felszerelt az ilyen jellegű mellékhatások kezelésére.
Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 5 munkanap múlva elérhetővé válik online rendszerünkben.