A komplex emlőszűrés lehetőséget ad arra, hogy a folyamat idejében – még a tumort megelőző állapotban – vagy az igen korai, néhány mm-es invazív (a környező szövetekre átterjedő) daganat stádiumában felismerhető legyen. A korán felismert elváltozás és az idejében elkezdett kezelés életet menthet, (több, mint 90 %-os teljes gyógyulásra van esély) ugyanis az 1 cm alatti emlődaganatok esetében ritkábban találunk nyirokcsomó áttétet, és jóval kisebb valószínűség mellett alakulnak ki távoli áttétek is.
Az emlő rendszeres, fizikális (áttapintásos) önvizsgálatnak az elvégzése minden korosztály számára javasolt, ám 40 éves kor felett ajánlott részt venni rendszeres emlőszűrő (mammográfiás) vizsgálaton is.
A mellrák kialakulását ugyanis több rizikófaktor is befolyásolja, melyek közül az egyik legfontosabb a kor. Az életkor előrehaladtával az ösztrogén hormon szintje is változik a szervezetben, ami az emlő daganatok nagy részének kialakulásában játszik fontos szerepet. További kockázatot jelent az elhízás, korábbi sugárkezelés, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, illetve, ha a családban már előfordult emlőrákos megbetegedés is. 40 éves kor felett ezen rizikó tényezők bármelyike esetén javasolt panaszmentesen is részt venni 2 évente emlőszűrésen.
A komplex emlődiagnosztika vizsgálat (vagy klinikai emlődiagnosztika) elvégzése panaszok esetén, illetve abban az esetben szükséges, ha az emlőszűrés keretében végzett mammográfiás vizsgálat pozitív vagy kétes eredményt ad. A komplex emlővizsgálat célja, hogy a kiegészítő vizsgálatok segítségével pontos képet adjon az elváltozásról.
Komplex emlővizsgálatot orvosi indikációval javasolt végezni, írásos orvosi javaslat mellett.