Máj- és epeúti rendszer: ultrahang vizsgálata esetén megítéljük a máj méretét és szerkezetét, és a máj állományában az úgynevezett körülírt eltéréseket, így például a cisztákat, érgomolyagokat, jó- vagy rosszindulatú daganatokat keressük, valamint a máj vérellátását biztosító ereket vizsgáljuk. Majd az epehólyagot, epeköveket, esetleges gyulladásos jeleket keressük, és nézzük a májon belüli, illetve a májon kívül található epeutakat.
Gyomor ultrahang vizsgálata: 2-8 hetes gyermekeknél többszöri etetés után is jelentkező sugárhányás esetén mindig gondolni kell a latin nevén pylorus stenosisként (gyomorkimenet-szűkület) diagnosztizálható betegségre. A gyomorkimenet ürülését szabályozó izomzat megvastagodik, és akadályozza a gyomortartalom ürülését. Ennek következménye az etetés után jelentkező gyakori hányás, valamint az ebből adódó fogyás. A záróizom ultrahangos vizsgálata lehetővé teszi a kórkép gyors diagnózisát.
A gyomor egyéb betegségei a levegőtartalom miatt ultrahanggal érdemben nem vizsgálhatóak.
Reflux betegség diagnosztikájára az ultrahang nem alkalmas!
A reflux úgy keletkezik, hogy a gyomor és a nyelőcső határán lévő záróizom megnyílásakor gyomortartalom kerül vissza a nyelőcsőbe. Kis csecsemőknél ugyanez történik a bukásokkor, amely nem feltétlenül jelez kóros állapotot.
Ultrahangvizsgálat során, ha akár 1-2 percig folyamatosan ezt a területet figyeljük, de nem látunk gyomortartalom visszaáramlást, nem tudjuk kizárni, hogy máskor nem történik ez meg, kóros mértékben. Ugyanígy, ha egy visszaáramlást észlelünk, az nem jelenti azt, hogy ez túl gyakran történik, vagy hogy panaszt okoz a csecsemőnek.
Refluxbetegség gyanúja esetén gasztroenterológiai konzultáció javasolt.