Az ENG vizsgálat (electroneurográfiás) a perifériás idegek vezetési sebességéről, azok állapotáról ad felvilágosítást. A kialakult és az idegek mentén tovafutó ingerület nagyságát, sebességét ismerhetjük meg, amelynek eltérései az idegek különböző kórállapotaira utalnak.
Az ENG vizsgálati módszerrel mozgató– és érzőidegeket is feltérképezhetünk. A perifériás idegek, pár kivételtől eltekintve érző és mozgató rostokat is tartalmaznak.
A mozgató idegek vizsgálatakor a bőrre elektródákat (ingerlő és regisztráló) helyezünk fel, majd elektromos árammal a vizsgálandó ideg ingerlése történik.
Az ingerlő elektróda segítségével elektromos áram hat az idegre, és a vezetési irányban elhelyezett érzékelő elektróda detektálja az ideg ingerlésének jelét. Az ideg ingerlés és regisztráció történhet felületi vagy tűelektródákkal.
Az ingerlés eredménye az beidegzett célizom vagy izomcsoportok mozgása, amelyre a felhelyezett regisztráló elektródával az ingerület mérhetővé válik.
A mért ingerületből a műszer kiszámítja a vezetési sebességet. Ebből és az ingerület nagyságából különböző idegkárosodást különböztetünk meg: idegrost pusztulást, idegburok károsodást, teljes idegpusztulást.
Az érzőidegek vizsgálata hasonló módon történik, de az elvezetés a felső végtagon általában az ujjakról gyűrű elektródákon keresztül végezhető. A mért paraméterek és következtetések hasonlóak.
Normális esetben az idegek vezetési sebessége felső végtagon 50-60 méter/másodperc, alsó végtagon 40-50 m/s, amely függ az ideg típusától, az életkortól és a bőr hőmérsékletétől egyaránt.
A nyert eredmények nem betegség specifikusak, mindig a panaszokkal, klinikai tünetekkel és egyéb kiegészítő vizsgálatokkal együtt kell értékelni.