Milyen betegségek diagnosztizálhatók CT-vel?
Napjainkban a CT vizsgálatok (komputertomográfia) minimális dózisú röntgensugár kibocsátásával térképezik fel az adott testrészt, melyet úgynevezett szeletekre bontanak. Az elkészült 2 dimenziós képet a számítógép 3 dimenziós, részletgazdag képpé alakítja át.
CT VIZSGÁLAT AZ AGYTÓL A TELJES TESTIG
Az első CT készülék egy viszonylag részletes, de homályos képet készített a beteg agyáról, akit frontális lebeny tumor gyanújával vizsgáltak 1971-ben. Négy évvel később megjelent a teljes test vizsgálatára alkalmas CT berendezés. Ez a fejlesztés már lehetővé tette a radiológusoknak, hogy egy igen részletgazdag képet értelmezzenek.
MILYEN ESETEKBEN VÉGEZNEK CT VIZSGÁLATOT?
Hirtelen fellépő, ismeretlen eredetű fájdalom okának feltárására
Betegségek és állapotok felderítésére és megfigyelésére (rák, szívbetegségek, tüdőcsomók)
Daganat, fertőzés, vagy vérrög helyének meghatározására (pl. agydaganat, vakbélgyulladás)
Mozgásszervi rendellenességek (izom, csont) megállapítására
Belső sérülések és belső vérzés felismerésére
Műtét megtervezésére
A kezelések hatékonyságának felmérésére
Adott műtét eredményeinek értékelésére (szervátültetések, bypass műtét)
A CT VIZSGÁLAT ELŐNYEI
A komputertomográfia egyike a leggyorsabb és leghatékonyabb vizsgálati módszereknek. A CT diagnosztika alkalmas arra, hogy feltárja a test rendellenességeit, különös tekintettel a betegségek korai felismerésére és a gyors diagnózis felállítására. A módszer alapos és fájdalommentes, mely nagyon alacsony kockázattal jár, a legmodernebb szkennelési eljárásnak és az alacsony dózisú röntgen sugárzásnak köszönhetően.