(A vizsgálatra érkezést megelőző időszakban otthonában kérjük tanulmányozza át a következő két dokumentumot: 1. „TÁJÉKOZTATÓ ÉS NYILATKOZAT MR VIZSGÁLATHOZ”, 2. „KIEGÉSZÍTŐ BETEGTÁJÉKOZTATÓ ÉS BELEEGYEZŐ NYILATKOZAT ADENOZIN STRESSZ PERFÚZIÓS SZÍV MR VIZSGÁLATHOZ”)
A vizsgálatot napján MR operátorunk és szakorvosunk szóban is tájékoztatja Önt a vizsgálat menetéről, kikérdezi az esetleges kockázati tényezők meglétéről, és ellenőrzi, hogy a vizsgálatra való felkészülés feltételeinek eleget tett-e, elvégezhető-e a vizsgálat.
Ezután az operátor bekíséri a vizsgálóba, ahol előkészíti a vizsgálatra: elhelyezi az MR vizsgálóasztalon, bevezeti az adenozin és a kontrasztanyag beadásához szükséges kanülöket, felhelyezi mellkasára az EKG elektródákat, karjára pedig a vérnyomás méréséhez szükséges mandzsettát. Az EKG tappancsok felhelyezéséhez férfi betegeinknél a mellkas borotválása elengedhetetlen, mert jó minőségű EKG jel nélkül nem lehet jó minőségű szív MR felvételeket készíteni.
A vizsgálat során Ön végig a hátán fekszik majd, fontos, hogy végig mozdulatlan maradjon, hogy a képek élesek legyenek. A felvételek készítése során időnként légzési instrukciókat fog kapni, ami azt jelenti, hogy operátorunk bizonyos időközönként megkéri, hogy szívja be a levegőt, fújja ki, majd ne lélegezzen egy kis ideig (10-15 másodperc). Ha bármilyen probléma merül fel, a segélyhívóval bármikor megszakíthatja a vizsgálatot.
A vizsgálat első szakaszában (15-20 perc) a szív működéséről nyugalmi állapotban készül felvétel, mely semmilyen kellemetlenséggel nem jár, csak az MR gép kattogását fogja hallani.
A második szakaszban a szívet gyógyszeres terhelés alatt vizsgáljuk. Rövid ideig (5-6 perc) infúziós pumpa segítségével kis mennyiségű, értágító hatású adenozint juttatunk vénásan a szervezetébe, ami a testmozgáshoz hasonló hatást vált ki a szíven, átmenetileg tágabbá válnak a koszorúerek, növekszik a szív véráramlása valamint a pulzusszám. A terhelés ideje alatt a pulzusát és a vérnyomását szorosan figyeljük, valamint a mikrofonon és fejhallgatón keresztül kétirányú kommunikáció biztosított a személyzettel.
A terhelés végén gadolínium alapú MR kontrasztanyagot juttatunk a szervezetébe, melynek segítségével a szívizomról készült felvételeken láthatóvá válik, hogy van-e olyan területe a szívnek, melynek a vérellátása koszorúér-szűkület miatt csökkent. A kontrasztanyag beadása általában semmilyen kellemetlen mellékhatással nem jár, a vizsgálat után a veséken keresztül, a vizelettel távozik a szervezetből. Ritkán, arra érzékenyeknél enyhe allergiás reakciót válthat ki.
A vizsgálat utolsó szakaszban további 15-20 percen keresztül nyugalmi felvételeket készítünk a szív izomzatáról.